Popáleniny od oleje jsou velmi častým zraněním, ke kterému v domácnostech dochází. Jak na rychlou domácí pomoc a kdy už je lepší vyhledat zdravotníka?
Co jsou popáleniny?
Popáleniny jsou typem poškození kůže vzniklým působením přílišného tepla vzniklého třením, ozářením, elektřinou nebo stykem s chemickými látkami. Popáleniny od oleje vznikají většinou při vaření a patří mezi běžná domácí poranění. Pokud chcete popáleninu správně ošetřit, je nutné umět rozpoznat závažnost zranění, a to podle stupně popálení:
Popáleniny I. stupně
Popáleniny prvního stupně postihují vrchní část kůže (epidermis), projevují se začervenáním pokožky bez puchýřů (erytém). Kůže je po zranění suchá, na dotek bolestivá a hojí se5–10 dní.
Popáleniny II. stupně
Popáleniny druhého stupně zasahují do povrchové (papilární), ale i do hluboké (retikulární) vrstvy kůže. Pokožka je rudá, žlutá, nebo až do běla a s puchýři. Na dotek je kůže velmi bolestivá a podle rozsahu poškození se hojí zhruba 2–8 týdnů.
Popáleniny III. stupně
Popáleniny třetího stupně prostupují všemi vrstvami kůže a trvale poškozují nervová zakončení. Tím pádem pacient s tímto stupněm popálení necítí žádnou bolest. Kůže je tuhá a hrubá s bílými a hnědými skvrnami. Léčba trvá několik měsíců a neobejde se bez trvalých následků (jizev).
Popáleniny IV. stupně
Popáleniny čtvrtého stupně zasahují kůži, tukovou i svalovou tkáň a kost. Pokožka je suchá, černá s tvrdými seškvařenými skvrnami bez jakékoliv citlivosti. Tento stupeň popálenin nelze vyléčit a mnohdy končí smrtí.
První pomoc při popálení horkým olejem
První pomoc v rámci popáleniny I. a II. stupně můžete zvládnout i sami, při III. a IV. stupni je nutné vyhledat odbornou zdravotnickou pomoc.
První pomoc při popálení olejem – I. a II. stupeň popálenin
- Chlaďte popáleninu pod proudem vody (nejlépe o teplotě 8 °C).
- Nedotýkejte se popálenin.
- Nepropichujte puchýře.
- Zakryjte ránu náplastí, posléze ji nechte hojit na vzduchu.
- Zvažte vyhledání lékaře podle rozsáhlosti zranění (a to v případě, že popáleniny zabírají více než 5 % celkové plochy těla).
První pomoc při popálení olejem – III. a IV. stupeň popálenin
- Odstraňte doplňky (řetízky, prstýnky, hodinky apod.).
- Chlaďte popáleninu pod proudem vody (nejlépe o teplotě 8 °C).
- Volejte linku 155.
- Nedotýkejte se popálenin.
- Nepropichujte puchýře (snížíte riziko infekce).
- Ránu chlaďte až do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
Co při první pomoci u popálenin nedělat?
- Neodstraňujte přiškvařený oděv.
- Nebalte zraněného do mokrých přikrývek (hrozí riziko podchlazení).
- Čerstvou ránu nemažte mastí.
- Nechlaďte kostkami ledu (hrozí prohloubení popáleniny).
- Nepodceňujte návštěvu lékaře.
Babské rady: Co na popáleniny od oleje?
Jak naši předci léčili popáleniny olejem? Smíchejte syrový bílek, lněný olej a zakysanou smetanu. Popáleninu pomažte silnou vrstvou této směsi, a to tak, aby žádný z puchýřků neměl přístup ke vzduchu. Následně ránu ovažte navlhčenou měkkou prodyšnou látkou. Celý obvaz zajistěte, například fixační páskou. Obvazy pravidelně měňte.
Při rozsáhlém nebo nehojícím se poranění neváhejte kontaktovat zdravotnického odborníka.
Mohlo by vás zajímat: